AAO Exam-CT 4: Quant (DI - Tabulation)

AAO Exam-CT 4- Quant (DI - Tabulation)

 0  376
AAO Exam-CT 4: Quant (DI - Tabulation)

1. Direction: Study the following table given below carefully and answer the question based on it. These are the marks scored by 4 students in 3 different subjects.

Student name

Physics

Chemistry

Maths

Sumit

70

50

60

Lakshmi

80

60

75

Lakhan

75

90

60

Krishna

50

80

70

Question:
If passing marks is 60% and maximum marks is 100 how many students fail in any one or more subject.
  • none
  • one
  • two
  • three
  • four

According to the given situation passing marks = 60/100 × 100 = 60 marks

There are only 2 students who got less than 60 marks in any of the subject

That is sumit in chemistry and Krishna in physics ∴ there are two students who fail in any of the subject

2. Direction: Study the following table given below carefully and answer the question based on it. These are the marks scored by 4 students in 3 different subjects.

Student name

Physics

Chemistry

Maths

Sumit

70

50

60

Lakshmi

80

60

75

Lakhan

75

90

60

Krishna

50

80

70

Question:
Find out that total marks scored by sumit is how much percent less/more than total marks scored by Krishna?
  • 20%
  • 10%
  • 30%
  • 50%
  • 25%

Total mark scored by sumit = 70 + 50 + 60 = 180

Total marks scored by Krishna = 50 + 80 + 70 = 200

⇒ required percent = (200 – 180)/200 × 100 = 10%

3. Direction: Study the following table given below carefully and answer the question based on it. These are the marks scored by 4 students in 3 different subjects.

Student name

Physics

Chemistry

Maths

Sumit

70

50

60

Lakshmi

80

60

75

Lakhan

75

90

60

Krishna

50

80

70

Question:
Find out among all the students who got highest marks?
  • Sumit
  • Lakshmi
  • lakhan
  • Krishna
  • Can’t be determined

Marks scored by sumit = 70 + 50 + 60 = 180

Marks scored by Lakshmi = 80 + 60 + 75 = 215

Marks scored by lakhan = 75 + 90 + 60 = 225

Marks scored by Krishna = 50 + 80 + 70 = 200 ⇒ ∴ Highest marks is scored by lakhan.

4. Direction: Study the following table given below carefully and answer the question based on it. These are the marks scored by 4 students in 3 different subjects.

Student name

Physics

Chemistry

Maths

Sumit

70

50

60

Lakshmi

80

60

75

Lakhan

75

90

60

Krishna

50

80

70

Question:
Ratio of marks scored by sumit and Lakshmi together in math to the marks scored by lakhan and Krishna in chemistry together is?
  • 27 : 34
  • 2 : 9
  • 11 : 19
  • 18 : 17
  • 23 : 31

Marks scored by sumit in maths = 60

Marks scored by lakshmi in maths = 75

marks scored by sumit and Lakshmi together in math = 60 + 75 = 135

mark scored by lakhan in chemistry = 90

marks scored by Krishna in chemistry = 80

marks scored by lakhan and Krishna in chemistry together = 90 + 80 = 170

⇒ required ratio = 135 : 170 ⇒ 27 : 34

5. Direction: Read the following table carefully and answer the following questions.

The following table shows the number of copies sold by five types of Newspapers in urban and rural areas.

 

Urban area

Rural area

Indian Express

1000

500

Times of India

2000

1000

Business Standard

2500

1500

Patrika

3000

4000

Dainik Bhaskar

4000

4500

Question:
The number of copies of Indian Express sold in Urban area is approximately what percent more than the number of copies of Indian Express sold in rural area?
  • 25%
  • 15%
  • 20%
  • 100%
  • 10%

Given:

The number of copies of Indian Express sold in Urban area = 1000

The number of copies of Indian Express sold in Rural area = 500

Calculations:

⇒ Required percentage = (1000 – 500)/500 × 100

⇒ Required percentage = (500)/500 × 100

⇒ Required percentage = 100%

∴ The number of copies of Indian Express sold in Urban areas is 100% more than the number of copies of Indian Express sold in Rural areas.

6. Direction: Read the following table carefully and answer the following questions.

The following table shows the number of copies sold by five types of Newspapers in urban and rural areas.

 

Urban area

Rural area

Indian Express

1000

500

Times of India

2000

1000

Business Standard

2500

1500

Patrika

3000

4000

Dainik Bhaskar

4000

4500

Question:
If the ratio of male and female in every Rural area is 3 : 2, Find the number of male who purchased Business Standard and Dainik Bhaskar from Rural areas.
  • 4900
  • 900
  • 1600
  • 2500
  • 3600

Given:

The ratio of male and female in every Rural area = 3 : 2

Calculation:

Number of males who purchased Business Standard from rural areas = 1500 × 3/5 = 900

Number of males who purchased Dainik Bhaskar from rural areas = 4500 × 3/5 = 2700

Required number of male = 900 + 2700 = 3600

∴ The number of males who purchased Business Standard and Dainik Bhaskar from rural areas is 3600.

7. Direction: Read the following table carefully and answer the following questions.

The following table shows the number of copies sold by five types of Newspapers in urban and rural areas.

 

Urban area

Rural area

Indian Express

1000

500

Times of India

2000

1000

Business Standard

2500

1500

Patrika

3000

4000

Dainik Bhaskar

4000

4500

Question:
If the ratio of male and female in every Urban area is 2 : 3, Find the number of females who purchased the Times of India and Patrika from urban areas.
  • 1000
  • 2000
  • 3000
  • 2500
  • 1500

Given:

The ratio of male and female in every Urban area = 2 : 3

Calculation:

Number of female who purchased Times of India from urban areas = 2000 × 3/5 = 1200

Number of female who purchased Patrika from urban areas = 3000 × 3/5 = 1800

Required number of female = 1800 + 1200 = 3000

∴ The number of female who purchased Times of India and Patrika from urban areas is 3000.

8. Below mentioned table shows usage of Netflix, amazon prime and sony liv over a span of 150 hours in three families. Answer the questions from data mentioned below:

  Netflix Amazon Prime Sony Iiv
Family 1 10% 20% 25%
Family 2 45% 10% 25%
Family 3 30% 15% 20%
Question:
Find difference between total number of hours watched on Netflix by all three families and sony liv by all three families.
  • 25 hours
  • 22.5 hours
  • 28 hours
  • 37.5 hours
  • 53 hours

Calculation:

Total number of hours watched on Netflix by all three families = (0.10 × 150) + (0.45 × 150) + (0.30 × 150)

⇒ (0.10 × 150) + (0.45 × 150) + (0.30 × 150) = 0.85 × 150

⇒ 0.85 × 150 = 127.5      ….(1)

Total number of hours watched on Sony Liv by all three families = (0.25 × 150) + (0.25 × 150) + (0.20 × 150)

⇒ (0.25 × 150) + (0.25 × 150) + (0.20 × 150) = 0.70 × 150      ….(2)

⇒ 0.70 × 150 = 105

Difference = (1) – (2)

⇒ 127.5 – 105

∴ Required difference = 22.5 hours

 

Hint

Number of hours watched by all families is from 150 hence, add the percentages and then obtain total hours used to reduce the calculation time.

9. Below mentioned table shows usage of Netflix, amazon prime and sony liv over a span of 150 hours in three families. Answer the questions from data mentioned below:

  Netflix Amazon Prime Sony Iiv
Family 1 10% 20% 25%
Family 2 45% 10% 25%
Family 3 30% 15% 20%
Question:

Find ratio between total hours watched by family 1 on Netflix and Amazon prime and by family 2 on Amazon prime and sony liv.

  • 3 : 4
  • 5 : 4
  • 6 : 7
  • 7 : 6
  • 4 : 5

Calculation:

Number of hours watched on Netflix by family 1 = 0.10 × 150

⇒ 0.10 × 150 = 15     ….(1)

Number of hours watched on Amazon prime by family 1 = 0.20 × 150

⇒ 0.20 × 150 = 30     ….(2)

Number of hours watched on Amazon Prime by family 2 = 0.10 × 150

⇒ 0.10 × 150 = 15     ….(3)

Number of hours watched on sony liv by family 2 = 0.25 × 150

⇒ 0.25 × 150 = 37.5     ….(4)

Now, (1) + (2) : (3) + (4)

⇒ (15 + 30) : (15 + 37.5)

⇒ 45 : 52.5

⇒ 9 : 10.5

∴ Required ratio is 6 : 7

 

Total number of hours watched on Netflix and Amazon prime by family 1 = (0.30) × 150

⇒ 0.30 × 150 = 45     ….(1)

Total number of hours watched on Amazon prime and Sony liv by family 2 = (0.35) × 150

⇒ 0.35 × 150 = 52.5    ….(2)

Now, (1) : (2)

⇒ 45 : 52.5

∴ Required ratio is 6 : 7

10. Below mentioned table shows usage of Netflix, amazon prime and sony liv over a span of 150 hours in three families. Answer the questions from data mentioned below:

  Netflix Amazon Prime Sony Iiv
Family 1 10% 20% 25%
Family 2 45% 10% 25%
Family 3 30% 15% 20%
Question:

Find total number of hours watched on Amazon prime and sony liv by family 2 and family 3

  • 105
  • 110
  • 115
  • 120
  • 125

Calculation:

Number of hours watched on amazon prime by family 2 = 0.10 × 150

⇒ 0.10 × 150 = 15      ….(1)

Number of hours watched on sony liv by family 2 = 0.25 × 150

⇒ 0.25 × 150 = 37.5      ….(2)

Number of hours watched on amazon prime by family 3 = 0.15 × 150

⇒ 0.15 × 150 = 22.5      ….(3)

Number of hours watched on sony liv by family 3 = 0.20 × 150

⇒ 0.20 × 150 = 30      ….(4)

Required answer = (1) + (2) + (3) + (4)

⇒ 15 + 37.5 + 22.5 + 30 = 105

∴ Required answer is 105 hours

 

Number of hours watched on amazon prime and sony liv by family 2 = (0.10 + 0.25) × 150

⇒ Number of hours watched on amazon prime and sony liv by family 2 = 52.5      ….(1)

Number of hours watched on amazon prime and sony liv by family 3 = (0.15 + 0.20) × 150

⇒ Number of hours watched on amazon prime and sony liv by family 3 = 52.5      ….(2)

Total number of hours asked = (1) + (2)

⇒ 52.5 + 52.5

⇒ required answer = 105

∴ Required answer is 105 hours

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow